Odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej. Jak je uzyskać

Odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej. Jak je uzyskać?

Pojęcie błędu w sztuce lekarskiej nie jest ujęte w formie definicji, jednak na podstawie orzeczeń sądów można sformułować je jako czynność lub zaniechanie czynności, która doprowadza do rozstroju zdrowia, pogorszenia stanu zdrowia pacjenta i jest niezgodna z dostępną lekarzowi lub osobie pracującej w służbie zdrowia wiedzą medyczną. Innymi słowy mówiąc lekarz, pielęgniarka czy ratownik medyczny odpowiadają za błędną diagnostykę i niewłaściwe postępowanie medyczne. Pacjent może starać się o odszkodowanie, gdy wskutek takich działań jego sprawność fizyczna czy umysłowa zostanie w jakiś sposób ograniczona, co powoduje szereg trudności i konieczność poniesienia wielu kosztów. Wszystkie kwestie związane z możliwością ubiegania się o odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej może wyjaśnić Ci adwokat.

Kto może odpowiadać za błąd w sztuce lekarskiej?

Jeśli niewłaściwa diagnoza i postępowanie medyczne miało miejsce w wyniku leczenia szpitalnego, to pacjent ze swoimi roszczeniami powinien zwrócić się do Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach medycznych, przy czym nie powinien minąć rok od zaistnienia błędu w sztuce lekarskiej. Za niewłaściwe postępowanie medyczne może odpowiadać placówka, jeśli lekarz zatrudniony jest na umowę o pracę. W sytuacji, gdy pracuje w placówce medycznej na podstawie kontraktu, ponosi odpowiedzialność na równi ze szpitalem. Gdy do błędu w sztuce lekarskiej dojdzie w przychodni, placówce przyszpitalnej bądź poradni specjalistycznej to swoje roszczenia, odpowiednie pismo wraz z załączoną dokumentacją należy kierować do owej placówki bądź jej ubezpieczyciela.

Jakie dokumenty należy złożyć?

Aby móc dochodzić należnego odszkodowania trzeba mieć zgromadzoną całą dokumentację medyczną z pobytu w szpitalu . W jej skład wchodzą: pełna historia choroby, karta informacyjna leczenia szpitalnego, opis wyników przeprowadzonych badań i konsultacji medycznych. Pacjent powinien szczegółowo opisać leczenie, a także wskazać, gdzie tkwił błąd lekarza. Oczywiście osobie bez wykształcenia medycznego trudno to stwierdzić, dlatego należy oprzeć się na opinii lekarza specjalisty, który może stwierdzić, że zaistniał błąd w diagnostyce czy postępowaniu leczniczym. W sytuacji, gdy leczenie w danym szpitalu było kontynuacją wcześniejszego, trzeba dostarczyć także dokumenty medyczne z wcześniejszego leczenia. Każdy, kto jest ofiarą błędu medycznego szuka pomocy u innych specjalistów. W przypadku trwającego leczenia należy dołączyć również dokumentację medyczną z jego przebiegu, a także każdej placówki medycznej z której pacjent korzystał w wyniku błędu lekarskiego. Ważne są również recepty, rachunki, faktury, wszystkie dokumenty potwierdzające poniesione koszty.

Czytaj:  Top 5 rad, dzięki którym wzmocnicie swoją odporność w te jesienne dni

Co bierze pod uwagę ubezpieczyciel w celu ustalenia wysokości odszkodowania?

Warto wiedzieć, że odszkodowanie nie musi obejmować jedynie kosztów poniesionego w wyniku błędów lekarskiego leczenia, ale również dostosowania mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, jeśli wskutek błędu doszło do kalectwa. Jeśli błąd w sztuce lekarskiej spowodował niemożność wykonywania zawodu i konieczność przekwalifikowania się to również koszty takiego przygotowania do zawodu mogą zostać zwrócone. W wyniku częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy osoba poszkodowana może żądać wypłaty renty. Może być to renta wypłacana czasowo lub renta stała.

Możesz ubiegać się także o zadośćuczynienie w sądzie?

Sprawy o odszkodowanie mogą skończyć się w sądzie. Jednak osoba poszkodowana wskutek błędu lekarskiego może domagać się również zadośćuczynienia za wyrządzoną krzywdę. Może to dotyczyć zarówno fizycznych, jak i psychicznych cierpień. Sąd bierze tu pod uwagę zarówno skutki zdrowotne, jak i społeczne błędu w sztuce lekarskiej.

W całej Polsce rocznie odbywa się sporo spraw związanych z odszkodowaniem bądź zadośćuczynieniem za nieprawidłowe postępowanie medyczne, a jednym z takich miast jest Białystok. Adwokat, jeśli jesteś mieszkańcem stolicy województwa podlaskiego, może pomóc Ci w sformułowaniu pozwu i reprezentować Cię w sprawie.

​Ewa Kaczmarek
​Ewa Kaczmarek

Projektantka wnętrz z 12-letnim doświadczeniem, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Specjalizuje się w tworzeniu funkcjonalnych i estetycznych przestrzeni mieszkalnych. Autorka artykułów na temat aranżacji wnętrz i najnowszych trendów w designie. Prywatnie entuzjastka malarstwa i ogrodnictwa.​

Artykuły: 130

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *