Opony rowerowe – jak dopasować je do stylu jazdy

Opony rowerowe – jak dopasować je do stylu jazdy?

Opony rowerowe są niezwykle ważnym komponentem, który w znaczący sposób wpływa na jakość jazdy na rowerze, ale i komfort. Zatem absolutnie nie należy na ich zakupie oszczędzać. Jednak tutaj wiele osób staje przed dylematem, jak dopasować opony do stylu jazdy. Choć nie jest to łatwe pytanie, to my przygotowaliśmy dla Was odpowiedź.

Rozmiar ma znaczenie

Na samym początku zajmiemy się wielkością opon. Tutaj zasady są naprawdę proste i bardzo klarowne. Wybór rozmiaru ma wpływ na komfort jazdy, ale i jej szybkość. Warto wiedzieć, że czym większe opony rowerowe, tym zdecydowanie łatwiej pokonywać nierówności drogi, a jednocześnie wszelkie drgania są niwelowane. Duże opony rowerowe np. 29-calowe pozwalają także na zdecydowanie szybszą i bardziej dynamiczną jazdę. Z kolei mniejsze są zdecydowanie bardziej zwrotne i lepiej sprawdzają się na bardzo ostrych zakrętach. Jednocześnie wszelkiego rodzaju nierówności podłoża są zdecydowanie bardziej odczuwalne.

Szerokość rzecz ważna

opony rowerowe

O ile wiele osób wie, że rozmiar opony ma naprawdę duże znaczenie, tak niewiele z nas zastanawia się nad szerokością. I tutaj często pojawia się największym problem, a mianowicie jaką szerokość opony wybrać. Musicie tutaj wiedzieć, że jeżeli zależy Wam na niskich obrotach toczenia to koniecznie zdecydujcie się na węższą opnę. Jednak takie rozwiązanie nie jest też pozbawione wad, gdyż węższa opona ma mniejszą przyczepność, a jednocześnie wykazuje się zdecydowanie gorszą amortyzacją, co przecież ma duże znaczenie, wszak nawierzchnie wielu ścieżek rowerowych pozostawiają wiele do życzenia. Z kolei, jeżeli postawicie na zdecydowanie szerszą oponę to oczywiście nie osiągnięcie już bardzo zawrotnej prędkości, ale jednocześnie amortyzacja i wygoda będą zdecydowanie większe. Warto także zwrócić uwagę na dopasowanie szerokości opon rowerowych do typu modelu. Tutaj przyjęte są pewne standardy. Otóż w rowerach miejskich, trekkingowych, czy crossowych najczęściej występują opony o szerokości od 32 do 47 milimetrów. Natomiast w rowerach górskich szerokość oscyluje na poziomie około 49 mm, a w rowerach typu fatbike opony mogą mieć szerokość nawet ponad 9 cm.

Bieżnik opony to podstawa

Kolejnym ważnym elementem jest sam bieżnik opony. Warto wiedzieć, że dobrze dobrany bieżnik niweluje opory toczenia, a na tym cierpi także wygoda. Opony szosowe najlepiej kupić z bardzo delikatnym bieżnikiem, dzięki temu jazda nawet w bardzo deszczowe dni będzie czystą przyjemnością. Z kolei opony w rowerach górskich powinny mieć wyraźne kostki bieżnika. Gęste i niewielkie kostki są lepsze do jazdy po równym terenie np. drodze asfaltowej, z kolei do bardzo trudnych warunków zdecydowanie lepiej wybrać opony rowerowe z wysokimi klockami bieżnika. Również w przypadku rowerów miejskich dobrze jest wybierać opony z bardzo małymi i bardzo gęstymi klockami, które są wprost idealne do jazdy po mieście. Również zimą nie należy rezygnować z jazdy na rowerze. Jeżeli drogi są odśnieżone to czasami wystarczą opony terenowe z agresywnym bieżnikiem. Jednak w naprawdę trudnych warunkach zdecydowanie lepiej jest postawić na opony zimowe, które posiadają charakterystyczne kolce, dzięki temu wpływają na komfort jazdy i jej bezpieczeństwo, ale mają też wadę, w postaci wysokiej ceny. Jednak tutaj należy zadać sobie pytanie: czy na bezpieczeństwie można oszczędzać?

A opony uniwersalne

Tak jak wielu kierowców wybiera opony całoroczne, tak również wielu cyklistów stawia na opony rowerowe uniwersalne. Jednak w przypadku rowerzystów to wcale nie jest zupełnie złym pomysłem. Takie opony nazywają się semi slick. Są one połączeniem opony terenowej z szosową, dzięki temu sprawdzą się zarówno na asfalcie jak i nierównych wiejskich drogach. Na środku bieżnika nie posiadają odstających kostek i twardych klocków, czoło opon jest gładkie. Takie opony rowerowe nie zapewniają jednak tak szybkiej jazdy jak modele kolarzówki, również przyczepność jest mniejsza.

Warto pamiętać, że na oponach rowerowych absolutnie nie można oszczędzać. Wszak odpowiadają one nie tylko za komfort jazdy, ale również za bezpieczeństwo. Dlatego koniecznie należy wybierać tylko i wyłącznie modele renomowanych producentów, którzy zawsze stawiają na jakość i precyzję wykonania. Jeżeli szukasz najlepszych modeli dostępnych online to tutaj w sklepie kupisz opony rowerowe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij