PIT 37 2023 - rozliczanie bez zbędnych formalności!

PIT 37 2023 – rozliczanie bez zbędnych formalności!

Pierwszy kwartał nowego roku był niegdyś kojarzony z obowiązkiem odwiedzania Urzędu Skarbowego. W tym miejscu musieliśmy składać niezbędne deklaracje, aby rozliczyć się z przychodów uzyskanych w ubiegłym roku. Obecnie mamy to znacznie ułatwione. Kolejki we wspomnianych urzędach znacznie się zredukowały, a wpływ na to ma oczywiście cyfryzacja. Dzięki nowoczesnym narzędziom tworzonym przez deweloperów z branży IT możliwe jest rozliczenie PIT 2023 online!

PIT 37 – co to jest?

PIT-37 2023 to jeden z najbardziej popularnych druków podatkowych. Służy on do rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych. PIT37 2023 to formularz stosowany przede wszystkim przez osoby uzyskujące przychody z różnorakich źródeł. Mogą to być:

 • praca na etacie;

 • renta;

 • emerytura;

 • własna działalność gospodarcza.

Wszelkie informacje, które zawiera PIT 37 druk, służą do właściwego obliczenia wysokości podatku dochodowego. Wybierając rozliczenia podatkowe online, możesz od razu poznać wynik weryfikacji dotyczącej ewentualnego zwrotu lub konieczności wykonania dopłaty.

Jakie dane musisz podać, zanim powstanie ostateczny PIT 37 do wydruku?

Wypełniając PIT-37 druk podatnik musi przekazać informacje o swoich danych osobowych. Służy to oczywiście poprawnej weryfikacji podatnika. Oprócz tego konieczne jest podanie danych dotyczących uzyskania przychodów oraz wszystkich kosztów uzyskania przychodów w ubiegłym roku. Do poprawnego obliczania dochodu brane są pod uwagę przychody z umów o pracę, z prowadzenia działalności gospodarczej czy też z odpłatnego zbywania posiadanych nieruchomości. Stworzenie ostatecznego dokumentu musi być poprzedzone zebraniem dokumentów od pracodawcy. Rozliczenie PIT 11 od pracodawcy musi więc poprzedzić rozliczanie PIT-37.

Rozliczenie PIT-37 przez internet

Czym jest PIT-2?

Druk PIT -2 to nieco inny druk podatkowy niż też omówiony powyżej. W tym wypadku chodzi o odpowiednie rozliczenia podatku od zysków kapitałowych. Na ten moment wypełnianie tego formularza jest w obowiązku osób fizycznych, które w roku poprzedzającym rok składania deklaracji uzyskały przychody z odpłatnego zbywania papierów wartościowych. Mogą to być:

 • akcje giełdowe;

 • obligacje;

 • udziały w firmach;

 • udziały w funduszach inwestycyjnych.

Przy wypełnianiu tego druku również podajemy nasze dane osobowe oraz wszelkie niezbędne informacje na temat uzyskanych przychodów, które opisaliśmy powyżej. Celem składania PIT-2 również jest obliczenie wysokości podatku od zysku.

Nie zapominaj o ulgach

Pamiętaj, że jako podatnik możesz niekiedy korzystać z różnych ulg podatkowych. Ulgi podatkowe to określone w przepisach prawa formy zmniejszania podatku dochodowego. Bez względu na to, czy rozliczasz PIT-37 2023 online czy stacjonarnie w placówce Urzędu to możesz odliczyć odpowiednie ulgi. Do tej pory funkcjonowały przykładowo:

 • ulgi na dzieci;

 • ulgi mieszkaniowe;

 • ulga termomodernizacyjna;

 • ulgi na Internet.

Każdego roku mogą zmieniać się ustalenia dotyczące poszczególnych ulg. Warto dokładniej sprawdzać szczegóły dotyczące poszczególnych ulg. Wypełniając PIT-37 2022 mogliśmy ubiegać się o ulgi, które w kolejnym roku niekoniecznie muszą jeszcze obowiązywać.

Rozlicz PIT 37 2023 w kilku prostych krokach

PIT-37 do wypełnienia jest dostępny online od dłuższego czasu. Wiele osób decyduje się na to, aby wypełniać PIT 2023 online na rządowej stronie podatki gov. Korzystano również z programu e-deklaracje desktop 2023. Dzięki darmowemu programowi do rozliczania podatków można dopełnić tych formalności bez wychodzenia z domu i bez ponoszenia dodatkowych kosztów.

Szybkie rozliczenie i potwierdzenie całego procesu

Rozliczając PIT-37 i korzystając przy tym ze wspomnianego programu, możemy ostatecznie wydrukować UPO. Skrót ten oznacza Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Wygenerowanie takiego dokumentu może dać nam zapewnienie poprawności złożenia dokumentu. Dokument możesz wydrukować i włożyć do teczki z dokumentami.

Co z bezpieczeństwem danych?

W tych czasach dbałość o bezpieczeństwo danych to bardzo ważna kwestia. Nie da się ukryć, że przy korzystaniu z omawianego narzędzia musimy wprowadzać wiele poufnych danych. Należy jednak być tutaj spokojnym. Wszelkie wprowadzone dane są bezpiecznie przesyłane do urzędu i nie zostają one zapisywane na komputerze czy też na telefonie komórkowym, z którego wysyłasz zeznanie podatkowe.

Do kiedy musisz złożyć PIT 37?

Formularz PIT 37 2023 jest drukiem, który zawsze tyczy się roku poprzedniego. Wypełniając ten druk w roku 2023, jesteśmy zobligowani do wprowadzenia danych za rok 2022. Pamiętajmy o tym, że ogranicza nas tutaj termin. Każdy podatnik musi złożyć wspomniany druk (osobiście lub elektronicznie) do 30 kwietnia. Coraz mniej osób decyduje się na składanie takich dokumentów w tradycyjnej, papierowej formie. Warto też dodać, że funkcjonuje PIT-37 online kalkulator, który może dostarczyć nam wiarygodnych informacji dotyczących rozliczania naszego podatku dochodowego. Zachęcamy do korzystania z darmowych narzędzi do rozliczania druków podatkowych. Jest to spore ułatwienie zarówno dla nas, jak i dla pracowników urzędów.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij