Z czego składa się kredyt hipoteczny

Z czego składa się kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to rozwiązanie dla tych osób, które marzą o własnym kącie. Jest to spore zobowiązanie, a źle dobrana oferta może stanowić poważne obciążenie dla domowego budżetu. Dlatego decydując się na kredyt hipoteczny, trzeba wiedzieć, co się na niego składa i na jakie koszty należy się przygotować. O tym powiemy w poniższym artykule.

Kredyt hipoteczny – na czym polega?

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy, którego zabezpieczenie stanowi hipoteka. Jest nią rzeczowy środek zabezpieczenia wierzytelności a nieruchomości. W praktyce oznacza to, że w momencie zaprzestania spłaty bank ma prawo do przejęcia mieszkania lub domu, na którego rzecz kredyt został zaciągnięty. Jest to kredyt celowy i udzielone środki można przeznaczyć tylko i wyłącznie na zakup mieszkania lub budowę domu, remont nieruchomości bądź zakup działki budowlanej. Ubiegając się o taki kredyt, trzeba dysponować wkładem własnym. Jest to wymóg konieczny do spełnienia, a więcej o tym ile wynosi i co to jest wkład własny, przeczytasz na www.kredyt-na-bank.pl. Im jest on wyższy, tym mniejszy kredyt zostanie przyznany, a to wpływa na obniżenie rat. Oczywiście sprawdzana jest również zdolność kredytowa, gdyż przyznawany jest tylko na podstawie realnych szans na jego spłatę. Banki nadal przychylnym okiem patrzą na klientów zatrudnionych na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Z czego składa się kredyt hipoteczny?

Głównym i najważniejszym składnikiem kredytu hipotecznego jest oprocentowanie, na które powinno się zwracać szczególną uwagę podczas porównywania ofert. Stanowi ono kluczową składową mającą wpływ na finalny koszt kredytu. Od wysokości oprocentowania zależy, jak wysoką kwotę poniesie klient z tytułu samych odsetek pożyczonego kapitału. Jego koszt doliczany jest do kwoty kredytu w odpowiednich proporcjach do miesięcznych rat. Oprocentowanie może być stałe lub zmienne. Stałość daje gwarancje, że przez cały okres kredytowania stopa procentowa się nie zmieni. Oprocentowanie kredytu składa się ze stawki bazowej oraz marży banku. Przez cały okres kredytowania naliczane są odsetki od kapitału, jaki pozostał do spłaty. Podczas ich wyliczania pod uwagę brane jest roczne oprocentowanie kredytu oraz ilość dni przypadających na dany miesiąc. W przypadku rat równych kwota zawiera część potrzebną na spłatę kapitału oraz kwotę doliczonych odsetek. W przypadku rat malejących kwota odsetek doliczana jest do stałej sumy kapitału, którą spłaca się regularnie, co miesiąc.

Na wysokość oprocentowania składa się wiele czynników takich jak kwota kredytu, wkład własny, przeznaczenie kredytu, źródło dochodów oraz cross-selling (dodatkowe produkty poza kredytowe).

Zatem jeśli marzysz o własnym mieszkaniu, przeanalizuj dokładnie dostępne oferty kredytowe pod kątem wszystkich kosztów związanych z kredytem hipotecznym, by upewnić się, czy jesteś gotowy na takie zobowiązanie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij