Pończochy uciskowe – jaki stopień kompresji wybrać?
Niewydolność żylna kończyn dolnych i żylaki to problem dotykający osób w różnym wieku. Zarówno w ramach profilaktyki, jak i w trakcie leczenia pacjenci mogą korzystać z wyrobów kompresyjnych, np. pończoch czy podkolanówek. Aby jednak wdrożona terapia była skuteczna, konieczne jest dobranie odpowiedniego stopnia kompresji. Jaki stopień ucisku wybrać?
Wyroby uciskowe 1 stopnia kompresji – dla kogo?
Pończochy, rajstopy czy podkolanówki oznaczone 1 stopniem ucisku (10-15 mmHg Asqual i 18-21 mmHg RAL) są uznawane za element profilaktyki przeciwżylakowej. Użytkowanie tych elementów bielizny kompresyjnej wiąże się z uczuciem lekkiego ucisku. Pończochy czy rajstopy uciskowe 1 stopnia są przeznaczone dla osób, które pracują w pozycji stojącej lub siedzącej, często skarżą się na uczucie ciężkości nóg lub mają problem z pajączkami (teleangiektazjami).
Zdarza się, że po bieliznę kompresyjną sięgają osoby, które nie mają problemu z pajączkami czy żylakami. Najczęściej decydują się na to ze względu na:
- podróż samolotem lub długą podróż samochodem;
- ciążę – po konsultacji z lekarzem z bielizny uciskowej można korzystać już w pierwszym trymestrze.
Kiedy zamówić pończochy uciskowe 2 stopnia?
Pękające pajączki to sygnał – warto skonsultować się z lekarzem i wdrożyć leczenie, którego celem będzie również zapobieganie rozprzestrzenianiu się zmian. Pończochy uciskowe 2 stopnia (15-20 mmHg Asqual i 23-32 mmHg RAL) zapewniają większy ucisk i tym samym oddziałują na żyły oraz przynoszą ulgę.
Stosowanie pończoch 2 stopnia zaleca się osobom, które:
- mają problem z rozwiniętymi żylakami;
- poddały się zabiegowi skleroterapii żylaków i chcą utrzymać rezultaty;
- cierpią na owrzodzenia żylne goleni;
- przeszły leczenie zabiegowe;
- borykają się z procesem zapalnym – zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych.
Pończochy uciskowe 2 stopnia mogą być stosowane również przez kobiety w ciąży. Podobnie jednak jak w pozostałych przypadkach, decyzję o korzystaniu z odzieży kompresyjnej powinien podjąć lekarz.
3 stopień kompresji – kiedy to dobry wybór?
Producenci bielizny kompresyjnej mają w swojej ofercie również pończochy i podkolanówki 3 stopnia. Zgodnie z francuską szkołą (Asqual) 3 stopień kompresji to 20-36 mmHg, podczas gdy szkoła niemiecka (RAL) określa go na 34-46 mmHg. Korzystanie z bielizny uciskowej oznaczonej tym stopniem kompresji jest wyraźnie odczuwalne. W rezultacie są to wyroby przeznaczone dla osób z dużymi obrzękami nóg lub przewlekłą niewydolnością żylną.
Wskazaniem do noszenia bielizny oznaczonej 3 stopniem ucisku jest też obrzęk limfatyczny i rozwinięty zespół pozakrzepowy.