Storno czerwone

Storno czerwone

Powszechnie stosowanym sposobem na dokonanie korekt w zapisach księgowych jest storno. Storno to zapis anulujący operację zapisaną wcześniej w dokumentach w wyniku błędu osoby ją wprowadzającą. Dzięki jego zastosowaniu, można skorygować stwierdzony błąd bez konieczności wprowadzania skreśleń, które sprawiają, że zapisy stają się nieczytelne, a często nie są dopuszczalne ze względu na ustawę o rachunkowości.

Storna można dokonać przy pomocy zapisów dodatnich lub ujemnych, w zależności od tego, po której stronie na rachunku jest dokonywane. Zazwyczaj wybór sposobu jego dokonania, zależy od tego czy nowy zapis może mieć wpływ na zwiększenie obrotów na rachunku. Jeśli nie ma co do tego przeciwwskazań, to można zastosować storno przy użyciu zapisu dodatniego po drugiej stronie rachunku, czyli tzw. storna czarnego. Jeśli zaś zapis stornujący nie może zwiększyć obrotów, to należy skorzystać z tzw. storna czerwonego.

Czym jest storno czerwone?

rachunkiStorno księgowe czerwone polega na wprowadzeniu do dokumentów po tej samej stronie na rachunku zapisu, będącego powtórzeniem dokonanego wcześniej zapisu błędnego, ale z przeciwnym znakiem. W praktyce spowoduje on odjęcie kwoty zapisanej wcześniej omyłkowo od bilansu konta. W dokumentach księgowych nie stosuje się jednak zapisu ze znakiem ujemnym lub słownie „minus”. By było jasne, że nowy wpis jest stornujący, a zatem korygujący wcześniejszy błąd, zapisuje się go na czerwono. W rachunkowości kolorem czerwonym są bowiem oznaczane kwoty odejmowane. Stąd wzięła się nazwa „storno czerwone”.

W takim przypadku wiadomo, że nowy zapis, który powiela wpis wprowadzony omyłkowo nie oznacza konieczności dodania, a właśnie odjęcia kwoty. Nazwa „storno czerwone” pochodzi jeszcze z czasów, gdy dokumenty księgowe były prowadzone ręcznie. Wówczas właśnie zapisy stornujące ze znakiem minus wprowadzano czerwonym atramentem. Czasem, dla pewności, były one dodatkowo oznaczane specjalnymi ramkami lub nawiasami. Obecnie, w przypadku rachunkowości prowadzonej przy użyciu komputerów, często w dokumentach nie spotyka się już koloru czerwonego dla zapisu storna. W wielu przypadkach zastąpiły go właśnie ramki lub nawiasy.

Storno czerwone a obroty na rachunku

Przez fakt, że kolor czerwony lub odpowiednia ramka z definicji oznacza domyślny znak minus, wpis storna czerwonego oznacza, że w przeciwieństwie do storna czarnego, nie zwiększają się obroty na rachunku. Co więcej, z łącznej sumy obrotów odejmowana jest kwota wprowadzonego wcześniej błędnie zapisu. Z tego powodu storno czerwone jest często stosowane przy rejestracji operacji wpływających na wynik finansowy jednostki, odzwierciedlonych na kontach wynikowych.

Storno częściowe i zupełne

Warto pamiętać, że wprowadzenie do dokumentów storna czerwonego nie musi zawsze oznaczać anulowania całego wcześniejszego błędnego zapisu. Storna dzielimy bowiem na całkowite i częściowe. W przypadku storna całkowitego, wpisywana jest cała wprowadzona wcześniej przez pomyłkę kwota, ale jeśli należy dokonać korekty tylko w zakresie jej części, to na czerwono lub w ramce zapisywana jest tylko taka jej wysokość, którą należy odjąć. W tym przypadku mamy do czynienia ze stornem częściowym.

1 comment

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij