Top 5 najciekawszych pomysłów na elewację domu w stylu industrialnym
Nowoczesna elewacja domu wyróżniająca się spośród innych to marzenie wielu inwestorów. Coraz częściej decydują się oni na elewacje w stylu industrialnym. Oczywiście stworzenie wykończenia w określonej stylistyce wymaga wiedzy z zakresu łączenia materiałów czy kolorów odpowiednich dla danej estetyki. Dlatego warto projekt elewacji domu zlecić profesjonalistom. Dzięki temu nie będzie niedomówień przy jej wykonywaniu, a fachowcy będą wiedzieć jaki materiał i gdzie mają zastosować. Dziś przedstawimy 5 naszym zdaniem najciekawszych pomysłów na elewację domu w stylu industrialnym.
Po pierwsze: beton architektoniczny
Pierwszą propozycją jest beton architektoniczny, a właściwie płyty wykonane z tego materiału. To doskonały wybór do aranżacji w stylu industrialnym, wszak czy jest coś bardziej surowego i minimalistycznego niż beton? To oczywiście pytanie retoryczne, jednak wbrew pozorom płyty betonowe nie występują jedynie w jednym odcieniu, a w wielu kolorach od beżu przez jasnoszary, aż do antracytu. Ponadto dostępne są takie, które swoją barwą przypominają blachę lub cegłę. One również będą odpowiednie w tej stylistyce, a nic nie stoi na przeszkodzie, by w projekcie elewacji domu znalazło się kilka odcieni. Dużym atutem tego rozwiązania jest możliwość montażu na kilka różnych sposobów. W przypadku grubej warstwy ociepleniowej stosuje się grubsze płyty betonowe montowane na śrubach lub kotwach. Na cieńszej można zastosować płyty klejone. To rozwiązanie nie tylko doskonale wpisuje się w poprzemysłową estetykę, ale również zapewnia trwałość elewacji na lata i odporność zarówno na promieniowanie UV, jak i wilgoć.
Po drugie: płytki kamienne
Kolejną propozycją na elewację są płytki kamienne. Można zastosować mniejsze lub duże montowane na kotwach. Świetnie sprawdzi się łupek kwarcytowy, który odrobinę przypomina cegłę, jednak jego struktura może zawierać jeszcze więcej barw. Oczywiście nie trzeba stosować kamienia na całej elewacji, co może być nieco przytłaczające. Projekt elewacji domu może zakładać jego użycie w połączeniu z tynkiem na cokole, froncie budynku bądź wokół okiennic i drzwi. Możliwości jest całkiem sporo, a ograniczeniem jedynie wyobraźnia architekta.
Po trzecie: płytki ceramiczne imitujące beton
Ciekawym rozwiązaniem do stworzenia industrialnej elewacji są płytki ceramiczne. Gresy charakteryzuje bardzo niewielka nasiąkliwość i mogą sprawdzić się również na elewację. Można wykorzystać grubsze płyty z gresu technicznego, najczęściej stosowane na posadzki. Jednolite wykończenie obejścia domu i elewacji tworzy wrażenie surowości, jednak aby nieco urozmaicić aranżację warto wybrać przynajmniej inny odcień płytek. Płytki ceramiczne mogą imitować beton, cegłę lub dowolny inny materiał. Najlepiej na nowoczesne elewacje sprawdzają się spieki kwarcowe.
Po czwarte: płytka klinkierowa
W przypadku cegły jej zastosowanie musi być uwzględnione już na początku budowy, bowiem wykończenie klinkierówką wymaga szerszego fundamentu. Jeśli jednak chcesz mieć ceglaną elewację to nic nie stoi na przeszkodzie. Architekt w projekcie elewacji domu może użyć płytki klinkierowej. To materiał znacznie lżejszy, który można wykorzystać na każdej ścianie zewnętrznej. Dużą zaletą jest tutaj różnorodna kolorystyka. Można spotkać nawet białą cegłę klinkierową. Oczywiście w aranżacji industrialnej warto wybrać tę w klasycznej brązowo-rdzawej ceglanej kolorystyce, albo ciemnoszarej szarej w połączeniu z czarnymi akcentami, np. na podmurówce.
Po piąte: Tynk w odcieniach szarości z wyróżnionym cokołem
Aranżacja w stylu industrialnym może być uzyskana również niewielkim nakładem pracy. Mianowicie można wykorzystać tynk w odcieniach szarości. Aby nieco urozmaicić aranżację można wykorzystać np. kamień na cokole domu. Sprawdzi się również tynk mozaikowy w połączeniu z tym o gładkiej strukturze, oczywiście z zachowaniem surowej kolorystyki.
Elewacja w stylu industrialnym nie musi być nudna i przewidywalna. Można wykorzystać wiele różnorodnych materiałów. Architekt może odpowiednio skomponować nawet kilka z wyżej wymienionych, tak by doskonale wyglądały na elewacji. Projekt elewacji domu można uzyskać nawet w kilka dni. Co również ważne ekipa budowlano-wykończeniowa dzięki temu wykona swoją pracę bardziej precyzyjnie, według ściśle określonych wytycznych.