USG nadgarstka w diagnostyce choroby de Quervaina

Ręce są naszymi głównymi narzędziami, bez których nie wyobrażamy sobie codzienności. Nic zatem dziwnego, że wszelkie schorzenia w obrębie dłoni czy nadgarstków, które powodują ból i ograniczenie ruchomości, stanowią dla chorych ogromny problem. Nie inaczej jest w przypadku zapalenia pochewki ścięgnistej pierwszego przedziału prostowników ręki, zwanego potocznie chorobą de Quervaina. W diagnostyce tego schorzenia dużą rolę odgrywa badania ultrasonograficzne nadgarstka. Dowiedz się, na czym ono polega i kiedy warto je wykonać!

Czym jest zespół de Quervaina?

Zespół de Quervaina to schorzenie należące do grupy entezopatii, czyli patologicznych zmian przyczepów ścięgnistych mięśni do kości. W tym przypadku stan zapalny obejmuje pochewkę ścięgnistą części prostowników dłoni, co jest powodem znacznego ograniczenia jej ruchów. W przebiegu choroby dochodzi także do pogrubienia pochewek ścięgnistych wokół odwodziciela długiego kciuka oraz prostownika krótkiego kciuka, przez co dolegliwości pojawiają się również przy ruchach tego palca.

Dokładna przyczyna rozwoju choroby de Quervaina nie jest do końca poznana. Przypuszcza się, że u jej podłoża leży stan zwyrodnieniowy z następczym rozplemem tkanki włóknistej, pojawiający się na skutek częstych, powtarzalnych ruchów nadgarstka. Na wystąpienie tego schorzenia narażeni są szczególnie sportowcy, młode matki, a także przedstawiciele niektórych zawodów, w tym fryzjerzy czy muzycy.

USG nadgarstka jako metoda diagnostyki choroby de Quervaina

Złotym standardem w diagnostyce choroby de Quervaina jest badanie ultrasonograficzne. Pozwala ono na dokładną ocenę tkanek nadgarstka i wykrycie ewentualnego stanu zapalnego czy pogrubienia pochewki ścięgnistej. USG nadgarstka jest badaniem nieinwazyjnym i bezbolesnym, a przede wszystkim całkowicie bezpiecznym. Warto je wykonać w momencie zaobserwowania niepokojących objawów, czyli:

  • dolegliwości bólowych w obrębie podstawy nadgarstka i kciuka;
  • obrzęku nadgarstka lub kciuka;
  • osłabienia ruchomości dłoni;
  • bolesnego przeskakiwania ścięgien.

USG nadgarstka wykonywane jest przy użyciu specjalnej sondy o mniejszym rozmiarze. Specjalista nakłada na skórę nadgarstka żel sprzęgający, a następnie przykłada sondę i manewruje nią na boki, uwidaczniając kolejne tkanki. Cała procedura jest krótka i nie zajmuje więcej niż 15 minut. Po tym czasie pacjent dostaje zdjęcia zmienionych chorobowo obszarów, wraz z opisem.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij