Uważaj na uszy latem. Jak dbać o narząd słuchu?

Szczególnie latem nasze uszy narażone są na kontakt z grzybami i bakteriami. Takim infekcjom sprzyja mokre, wilgotne środowisko. Kąpiele w jeziorze czy morzu są więc dla nas sporym zagrożeniem. Jak dbać o uszy latem, by uchronić się przed infekcjami?

Ucho pływaka – co to takiego?

Uchem pływaka nazywa się zapalenie ucha zewnętrznego, powstające na skutek długotrwałego przebywania w wodzie. W okresie letnim wiele osób korzysta z tej formy rozrywki. Wolny czas spędzamy nad jeziorami, nad morzem czy na basenie. Dlatego też właśnie w okresie wakacyjnym szczególnie grożą nam infekcje uszu. Na dolegliwości narażone są nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci, które ciepłe, letnie dni spędzają w wodzie. Stan zapalny w uchu wywołany jest przez bakterie lub grzyby, które znakomicie czują się w wilgotnym środowisku.

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego – jak z nimi sobie poradzić?

Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia ucha zewnętrznego jest świąd w przewodzie słuchowym. Najczęściej zaobserwować możemy także zaczerwienienie tego miejsca. Pojawia się uczucie zatkania, wysięk z ucha. Kiedy zauważymy u siebie lub u dziecka takie objawy, należy szybko działać, aby zapobiec rozwijaniu się infekcji. Kiedy objawy są łagodne lub umiarkowane, możemy spróbować poradzić sobie z nimi sami. Należy oczyścić i osuszyć przewód słuchowy, następnie zastosować krople do uszu. Pomogą one poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami. Zajrzyj również na stronę https://www.fonix.pl/bol-uszu/infekcje-uszu-postepowanie

Jak zapobiegać infekcjom uszu?

Wprowadźmy kilka prostych zasad, aby zapalenie ucha zewnętrznego nie popsuło nam wakacji.

  • Każdorazowo po kąpieli w wodzie należy dokładnie osuszyć uszy – najlepiej za pomocą ręcznika.
  • Unikajmy kąpieli w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych.
  • Osoby, które nurkują, powinny używać specjalnych zatyczek do uszu, chroniących uszy przed dostaniem się do nich wody. Zatyczki jednocześnie pozwalają utrzymać w uszach optymalną temperaturę.
  • Należy dbać o prawidłową higienę uszu. Do czyszczenia nie używajmy patyczków higienicznych, stosujmy do tego zabiegu specjalne spraye czyszczące. Nie usuwajmy całkowicie woskowiny z uszu, bowiem stanowi ona barierę ochronną i zabezpiecza nasz przewód słuchowy.
  • Unikajmy przeciągów oraz gwałtownych zmian temperatury – uważajmy na klimatyzację.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij