Uważaj na uszy latem. Jak dbać o narząd słuchu?

Szczególnie latem nasze uszy narażone są na kontakt z grzybami i bakteriami. Takim infekcjom sprzyja mokre, wilgotne środowisko. Kąpiele w jeziorze czy morzu są więc dla nas sporym zagrożeniem. Jak dbać o uszy latem, by uchronić się przed infekcjami?

Ucho pływaka – co to takiego?

Uchem pływaka nazywa się zapalenie ucha zewnętrznego, powstające na skutek długotrwałego przebywania w wodzie. W okresie letnim wiele osób korzysta z tej formy rozrywki. Wolny czas spędzamy nad jeziorami, nad morzem czy na basenie. Dlatego też właśnie w okresie wakacyjnym szczególnie grożą nam infekcje uszu. Na dolegliwości narażone są nie tylko osoby dorosłe, ale także dzieci, które ciepłe, letnie dni spędzają w wodzie. Stan zapalny w uchu wywołany jest przez bakterie lub grzyby, które znakomicie czują się w wilgotnym środowisku.

Objawy zapalenia ucha zewnętrznego – jak z nimi sobie poradzić?

Pierwszym i najbardziej charakterystycznym objawem zapalenia ucha zewnętrznego jest świąd w przewodzie słuchowym. Najczęściej zaobserwować możemy także zaczerwienienie tego miejsca. Pojawia się uczucie zatkania, wysięk z ucha. Kiedy zauważymy u siebie lub u dziecka takie objawy, należy szybko działać, aby zapobiec rozwijaniu się infekcji. Kiedy objawy są łagodne lub umiarkowane, możemy spróbować poradzić sobie z nimi sami. Należy oczyścić i osuszyć przewód słuchowy, następnie zastosować krople do uszu. Pomogą one poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami. Zajrzyj również na stronę https://www.fonix.pl/bol-uszu/infekcje-uszu-postepowanie

Jak zapobiegać infekcjom uszu?

Wprowadźmy kilka prostych zasad, aby zapalenie ucha zewnętrznego nie popsuło nam wakacji.

  • Każdorazowo po kąpieli w wodzie należy dokładnie osuszyć uszy – najlepiej za pomocą ręcznika.
  • Unikajmy kąpieli w zanieczyszczonych zbiornikach wodnych.
  • Osoby, które nurkują, powinny używać specjalnych zatyczek do uszu, chroniących uszy przed dostaniem się do nich wody. Zatyczki jednocześnie pozwalają utrzymać w uszach optymalną temperaturę.
  • Należy dbać o prawidłową higienę uszu. Do czyszczenia nie używajmy patyczków higienicznych, stosujmy do tego zabiegu specjalne spraye czyszczące. Nie usuwajmy całkowicie woskowiny z uszu, bowiem stanowi ona barierę ochronną i zabezpiecza nasz przewód słuchowy.
  • Unikajmy przeciągów oraz gwałtownych zmian temperatury – uważajmy na klimatyzację.
Czytaj:  Porady prawne, porady księgowe online – czy warto korzystać z fachowych porad przez internet?
Tomasz Rosiński
Tomasz Rosiński

Specjalista ds. finansów osobistych z 10-letnim doświadczeniem. Doradza czytelnikom w zakresie zarządzania budżetem domowym, inwestycji oraz oszczędzania. Prowadzi warsztaty edukacyjne z zakresu finansów dla młodzieży i dorosłych. W wolnym czasie pasjonat gry na gitarze i podróży.

Artykuły: 41

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *