Bakterie w moczu – jak interpretować wyniki badań moczu?

Bakterie w moczu – jak interpretować wyniki badań moczu?

Badanie moczu pozwala na diagnozę wielu chorób i nieprawidłowości, w tym zakażeń układu moczowego i nerek. Obecność w moczu bakterii to sygnał, że w układzie moczowym rozwija się stan zapalny i należy jak najszybciej podjąć działania zaradcze. Jak interpretować wyniki badania i w jaki sposób postępować, gdy wskazują one na obecność drobnoustrojów? Sprawdź!

Na czym polega badanie moczu?

Badanie moczu polega na analizie pobranej próbki moczu. W czasie testu oceniane są jego właściwości fizyczne i chemiczne, jest też badany jego skład. Badanie moczu pozwala na diagnozowanie chorób oraz ocenę stanu zdrowia pacjenta. Dzięki niemu można m.in. wykryć nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek i stan zapalny w układzie moczowym. Próbkę moczu pobiera się rano, na czczo, do specjalnego, sterylnego pojemnika, który należy dostarczyć do przychodni lub laboratorium. Podczas analizy oceniane są barwa i przejrzystość moczu, jego ciężar właściwy i pH (odczyn). Mocz jest też badany pod kątem zawartość glukozy, ciał ketonowych, azotanów, białka i tzw. wałeczków, leukocytów i erytrocytów, a także obecności w moczu bakterii [1]. Badanie moczu powinno się profilaktycznie wykonywać przynajmniej raz w roku, ponieważ pozwala ono wykryć wiele chorób we wczesnym stadium.

Jakie są prawidłowe wyniki analizy moczu?

Ilość dziennie oddawanego moczu powinna wynosić od 600 ml do 2,5 litra – wartości te są zależne od wielu czynników takich jak ilość spożywanych płynów, temperatura otoczenia czy ogólna kondycja organizmu. Mocz w większości składa się z wody; jedynie 4% stanowią produkty przemiany materii (głównie mocznik) oraz inne składniki takie jak jony sodu i potasu, sole mineralne i inne związki chemiczne. Mocz nie powinien zawierać bakterii ani innych drobnoustrojów (grzybów, pierwotniaków). Jeśli badanie moczu ujawni ich obecność, lekarz zazwyczaj zaleci wykonanie dodatkowego badania moczu z posiewem.

Jak postępować gdy w moczu pojawią się bakterie?

Badanie moczu z posiewem pozwala dokładnie określić rodzaj drobnoustrojów, które znajdują się w układzie moczowym, tak by można było odpowiednio dobrać antybiotyk. Zazwyczaj obecność bakterii wywołuje stan zapalny układu moczowego, a pacjent zgłasza się do lekarza z objawami takimi jak ból i pieczenie przy oddawaniu moczu, częstomocz, podwyższona temperatura i złe samopoczucie. Przy zakażeniach bakteryjnych pęcherza częstym objawem jest też krwiomocz – mocz jest wówczas zabarwiony na czerwono lub ma brunatny kolor [1]. Do większości zakażeń układu moczowego przyczyniają się bakterie E. coli, które przedostają się do pęcherza przez cewkę moczową. Problem ten jest częstszy w przypadku kobiet niż mężczyzn, jednak także panowie mogą borykać się ze stanami zapalnymi układu moczowego wywołanymi przez bakterie. Przy pierwszych objawach wskazujących na zakażenie bakteryjne warto zastosować lek Urosal, który stanowi alternatywę dla antybiotyku. Jest to lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym, ma też właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Jest dostępny bez recepty i warto mieć go w swojej apteczce, także tej podróżnej.

Profilaktyka bakteryjnych zakażeń układu moczowego

Stany zapalne pęcherza i układu moczowego wywołane przez bakterie mogą mieć charakter nawracający. Szczególnie narażone na nie osoby to kobiety aktywne seksualnie, panie w czasie menopauzy [3] oraz mężczyźni cierpiący na łagodny przerost gruczołu krokowego [2]. Profilaktycznie warto przyjmować wówczas lek przeciwbakteryjny, na przykład Urosal. Profilaktyka zakażeń bakteryjnych układu moczowego obejmuje również dbanie o prawidłową higienę intymną, picie soku z żurawiny, który zapobiega przywieraniu bakterii do ścian pęcherza moczowego oraz spożywanie odpowiedniej ilości płynów, które pomagają wypłukiwać szkodliwe bakterie.

Bibliografia:

1.Robert Drabczyk, Ogólne badanie moczu, https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/51970,ogolne-badanie-moczu, data dostępu 18.07.2022.

2. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 18.07.2022.

3. Robert Drabczyk, Zakażenie układu moczowego u kobiet po menopauzie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/lista/68847,zakazenie-ukladu-moczowego-u-kobiet-po-menopauzie, data dostępu 18.07.2022.

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij