Co daje upadłość konsumencka

Co daje upadłość konsumencka?

Wpadnięcie w spiralę długów i wizja bankructwa nie zawsze oznacza wylądowanie na bruku. Nawet z najbardziej patowych sytuacji jest wyjście. Jednym z nich jest ogłoszenie upadłości konsumenckiej, która pozwala uwolnić się od zadłużeń. Co konkretnie daje upadłość konsumencka i jakie płyną z niej korzyści? O tym powiemy w poniższym artykule.

Co to jest upadłość konsumencka?

Stanowi postępowanie sądowe skierowane wyłącznie do osób prywatnych, a nie przedsiębiorstw. Upadłość konsumencka ma na celu oddłużenie zgłaszającego upadłość w całości lub części zadłużenia, których konsument nie jest w stanie spłacić. Dotyczy ona tylko tych długów, które zaistniały przed jej ogłoszeniem. Co więcej, do zadłużenia nie może dojść w sposób umyślny. Jeśli zatem świadome działania doprowadziły dłużnika do sytuacji kryzysowej, to nie może on liczyć na ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Konsument pozostaje niewypłacalny wtedy, jeśli jego zarobki są zbyt niskie i niewystarczające do pokrycia wydatków związanych ze spłatą długów. Cały proces odbywa się na drodze sądowej, zatem konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Trzeba złożyć stosowny wniosek, w którym należy podać wysokość zadłużenia oraz opisać, w jaki sposób do niego doszło. Ponadto konieczne jest uzasadnienie, że osoba składająca wniosek nie ma realnych szans na spłacanie danego zobowiązania.

Upadłość konsumencka – jakie warunki należy spełnić?

Jak wspomniano powyżej, pierwszym krokiem jest złożenie stosownego wniosku do sądu. Opłata za jego pobranie wynosi 30 zł. Wielu dłużników ze zrozumiałych względów decydują się na skorzystanie z usług kancelarii prawniczych, którzy w ich imieniu wypełniają wniosek oraz załączają do niego profesjonalnie sporządzone pismo wyjaśniające. W przypadku, jeśli sąd narzuci na konsumenta obowiązek spłaty długu w części, oznacza to, że na potrzebę ich opłacenia konieczna będzie sprzedaż mienia. Najczęściej jest to oddanie samochodu, mieszkania lub innych wartościowych sprzętów, których wartość oceniona zostaje jako wystarczająca na pokrycie tej części zadłużenia.

Proces sądowy może być długi, żmudny i skomplikowany zatem nie należy nastawiać się na to, że upadłość zostanie ogłoszona po pierwszej rozprawie. To praktycznie w ogóle się nie zdarza. Pomimo tego, iż w teorii to rozwiązanie wydaje się zbawienne dla konsumenta, to i ono nie jest wolne od pewnych konsekwencji. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej nakłada na konsumenta ograniczoną możliwość zawierania różnorodnych umów w ramach zakupu konkretnych produktów jak żywność czy środki chemiczne. Co więcej, jeśli po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej konsument nagle i bez podania przyczyny porzuci pracę zawodową, wówczas może to skutkować umorzeniem postępowania sądowego. Wtedy jakiekolwiek oddłużenie w przyszłości nie będzie możliwe, a on sam zostanie wykreślony z rejestru dłużników niewypłacalnych w KRS.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij