Jak dobrać odpowiedni fotelik samochodowy dla swego malucha

Każdy kierowca, który ma dzieci dobrze wie, że posiadanie fotelika samochodowego to konieczność. Za przewożenie dziecka bez fotelika grożą wysokie mandaty, ale najgorszą konsekwencją jest udział w wypadku z dzieckiem bez fotelika. Skutki takiej nieodpowiedzialności mogą być tragiczne. Dlatego bardzo ważne jest, aby dziecko było przewożone w foteliku, który będzie prawidłowo zamontowany, a dziecko dobrze zapięte.

Pierwszy fotelik dla malucha

Mnogość fotelików samochodowych sprawia, że łatwo się pogubić. Dla najmniejszych dzieci, które dopiero wychodzą ze szpitala odpowiednim fotelikiem jest tzw. łupina. To jedyny fotelik, który wyjmujemy z samochodu razem z dzieckiem. Łupiny montowane są tyłem do kierunku jazdy i pod żadnym pozorem nie wolno montować ich inaczej. Warto zwrócić uwagę, aby łupina była z odpowiednimi testami, które zwiększają bezpieczeństwo przewożonego dziecka. Niestety, ale producenci często oferują tzw. antymandaty, które nie mają żadnych testów, a co za tym idzie, ich skuteczność okaże się dopiero w momencie wypadku, w którym przewożone będzie dziecko. Chyba żaden rodzic nie chce testować fotelików na swoim dziecku…

Prawdziwy tron

Kiedy pociecha wyrasta z łupiny, a dzieje się to w momencie, kiedy głowa wystaje poza fotelik, czas przesiąść się na większy. No właśnie, na jaki? Tutaj rodzice często wybierają już fotelik montowany przodem, co niestety nie do końca jest dobrą decyzją. Biorąc pod uwagę fakt, że dziecko wyrasta z łupiny ok. pierwszych urodzin, to tak małe dziecko nie jest jeszcze fizycznie gotowe na jazdę przodem. Tak małe ciałko nie ma szans przy wypadku, jeśli siedzi w takiej pozycji, jak dorośli. Zdecydowanie lepszym wyborem jest fotelik RWF, czyli fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy. W takim foteliku może jeździć dziecko, które już umie samodzielnie usiąść i zależnie od konkretnego modelu, pojeździ w nim najczęściej do osiągnięcia wagi 18 lub 25 kg. Często zdarza się, że w RWF jeżdżą jeszcze siedmiolatki!

Fotelik dla starszaka

Ostatnim fotelikiem, w którym jeździć powinno dziecko jest fotelik samochodowy, w którym dziecko zapinane jest już zwykłym pasem samochodowym. Te foteliki montowane są przodem do kierunku jazdy. Dzieci jeżdżą w nich do osiągnięcia wagi 36 kg. Warto jednak zwrócić uwagę, aby fotelik był dobrze dobrany do dziecka i pas przebiegał po ciele dziecka prawidłowo, tzn. że nie może przechodzić przez szyję dziecka a pas biodrowy nie może być usytuowany na brzuchu.

Bez względu na wybór modelu fotelika zawsze należy kierować się bezpieczeństwem dziecka. Zdecydowanie lepiej przyłożyć się do zakupu porządnego fotelika niż zakończyć podróż w najlepszym przypadku w szpitalu, a w najgorszym…każdy rodzić może wyobrazić sobie sam. Poznaj inne cenne porady dotyczące wyboru fotelika samochodowego dla swego malucha – https://wisesoft.pl/a/jycl,poznaj-5-cech-ktore-swiadcza-o-tym-ze-dany-fotelik-samochodowy-bedzie-najlepszy-dla-twojego-dziecka

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij