Jak dbać o auto Podstawowe naprawy, wymiany

Jak dbać o auto? Podstawowe naprawy, wymiany

Chcesz, aby twój samochód bezawaryjnie przejechał tysiące kilometrów? W takim razie musisz o niego zadbać. W jaki sposób? Co ile robić przegląd auta? Podpowiadamy!

Przegląd samochodu

Co roku właściciele aut muszą wybrać się na obowiązkowy przegląd techniczny pojazdu. I większości wydaję się, że to wystarczy, aby mieć sprawny i bezawaryjny samochód, a prawda jest taka, że warto byłoby dodatkowo oddać go do mechanika. 

Specjalista sprawdzi najważniejsze podzespoły, takie jak układ hamulcowy, sprzęgło, silnik. Wcześnie wykryje ogniska korozji, dzięki czemu będzie można zapobiegać powstawaniu rdzy. A także stwierdzi, które filtry i oleje należy wymienić (ale o tym będzie jeszcze mowa). Na taki przegląd warto wybrać się po zimie lub przed dłuższą podróżą. Wielu kierowców decyduje się także na niego przed przeglądem technicznym, aby w porę naprawić wszelkie usterki. 

Wymiana filtrów, oleju

Podczas eksploatacji pojazdu, podstawą jest wymiana filtrów oraz oleju. Regularnie należy też sprawdzać poziom płynów, aby w razie czego, uzupełnić je lub wymienić (dotyczy to nie tylko oleju silnikowego, ale także m.in. płynu chłodniczego).

Jak dbać o auto, co ile wymieniać olej itp. omawia eu-eu.eu, dlatego, jeśli chcesz się cieszyć sprawnym samochodem, zapoznaj się z tym zasadami. I… zacznij je wdrażać w życie. 

Wymiana opon, sprawdzanie ciśnienia

O tym, że trzeba wymieniać opony z zimowych na letnie i z letnich na zimowe wie chyba każdy. Jednak, jak się okazuje, sama wiedza nie wystarczy i kierowcy lekceważą tę kwestię, zwlekając z umówieniem się na wizytę u wulkanizatora do ostatniej chwili. A od tego zależy bezpieczeństwo na drodze, a także trwałość samych opon, które przeznaczone są do jazdy w ściśle określonych warunkach.

Przez cały rok powinno się sprawdzać ciśnienie w oponach. Wiesz o tym, że wpływa to nie tylko na bezpieczeństwo, ale także lepszą przyczepność, równomierną eksploatację opon, a także zmniejszenie zużycia paliwa? W nowoczesnych pojazdach zwykle pojawiają się komunikaty o konieczności wyrównania ciśnienia w oponach, w autach, które tego nie posiadają, zaleca się, aby sprawdzać je co trzecie, czwarte tankowanie. 

Paliwo ze sprawdzonych stacji

Ważną kwestią jest tankowanie tylko na sprawdzonych stacjach. Zarówno benzyna, jak i olej napędowy powinny być dobrej jakości, i na tym nie powinno się oszczędzać. No chyba, że stać cię na nowy silnik… Ponadto nie zaleca się jazdy na tzw. rezerwie, ponieważ zanieczyszczenia znajdujące się na dnie zbiornika mogą uszkodzić wtryskiwacze paliwa, szczególnie w Dieslach. A skoro o nich już mowa, gdy jeździsz pożyczonym autem, upewnij się, czy ma silnik benzynowy, czy Diesla. O ile ze względu na kształt wlewu paliwa nie zatankujesz benzyniaka olejem napędowym, o tyle w drugą stronę nietrudno o tragiczną w skutkach pomyłkę.

Regularne mycie samochodu

Skoro jest mowa o tym, jak dbać o auto, nie można nie wspomnieć o jego regularnym czyszczeniu. Jest to ważnie nie tylko ze względów wizualnych, ale także dla dobra lakieru. Co więcej, wizytę na myjni warto przyśpieszyć, gdy na karoserii znajdują się odchody ptaków, które bardzo szybko zaczynają wżerać się w lakier. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij