Poznaj 5 life hacków, które musisz zastosować w swoim ogrodzie!

Uprawa roślin ogrodowych wymaga czasu. Od nasiona do pojawienia się sadzonki mija sporo czasu. Oczywiście, by wyhodować poszczególne rośliny nie potrzebujesz często zakupu sadzonek, gdyż możesz skorzystać z nasion zawartych w owocach. Te i inne life hacki do ogrodu znajdziesz w naszym dzisiejszym poradniku. Zrób to sam!

Masz psa? – posadź trawę ozdobną, wrzosy czy lawendę w wysokich, ciężkich donicach

Zaczniemy od posiadaczy czworonożnych pupili, którzy lubią przekopywać trawę i grządki. Zamiast denerwować się na swojego psa postaw na sprawdzoną i estetyczną uprawę w dużych donicach. Dzięki temu wszyscy będą zadowoleni. Wystarczy, że zakupisz donice betonowe, które są na tyle ciężkie, że pies ich nie przewróci. Znajdziesz takie, które mają metr, a nawet 1,5 metra wysokości, zatem atrakcyjna dla psa będzie raczej sama donica, a nie jej zawartość, a to nie zaszkodzi Twoim roślinom. Możesz w ten sposób hodować właściwie wszystko. Pięknie w takich donicach prezentuje się trawa ozdobna, świetnie wyglądają także lawenda czy wrzosy. Te ostatnie ze względu na kolczastą strukturę na pewno nie zainteresują Twojego psa.

Podlewanie zrób to sam – czyli zraszacze i pistolety do węża ogrodowego

Podlewanie trawnika to konieczność, podobnie jak podlewanie rabat, wszak aura nie zawsze nas rozpieszcza deszczem, a rośliny mają swoje wymagania. Nie zawsze dysponuje się pistoletami do węży ogrodowych. Nie trzeba jednak koniecznie udawać się do sklepu i można zrobić je samodzielnie. Do tego potrzebne będą nakrętki od butelek i nakrętka ze smoczkiem, a także klej na gorąco. Jak można się domyślić trzeba wykonać otwór lub otwory w nakrętkach i można zasilać trawnik lub rabaty. Jeśli chcesz stworzyć zraszacz z prawdziwego zdarzenia to będzie Ci potrzebna plastikowa butelka z wywierconymi otworami, palik, a także trytytki do przymocowania tego osobliwego sprzętu. Oczyiwście z jednej strony należy połączyć butelkę z wężem ogrodowym. Dzięki temu powstaje zraszacz DIY, który tymczasowo może się sprawdzić.

Łatwa uprawa w ogrodzie, czyli szybkie uzyskiwanie sadzonek

Przechodzimy teraz do kwestii upraw ogrodowych. Orzechy ziemne czy włoskie można uzyskać z nasion wewnątrz. Wystarczy popryskać je wodą i dostawić zamknięte w ręczniku papierowym. Po godzinie lub kilku dniach w zależności od gatunku pojawią się pierwsze zalążki korzeni. Wtedy można nasiona zasadzić w większej donicy. Kiedy wyrosną można je przesadzić do ogrodu bądź większej donicy. W ten sam sposób można uzyskać ciecierzycę, a następnie wysiać do pojemników np. ustawionych pod osłonami, czyli tunelami foliowymi bądź wykorzystać inspekty ogrodowe. Nasiona papryki wystarczy spryskać i umieścić w doniczce i zasypać żyzną glebą ogrodową, a następnie obficie podlewać. Szybko wykiełkują i wtedy można przesadzić je pod osłony, bo tam jako rośliny ciepłolubne czują się najlepiej. Takie same wymagania uprawowe mają ogórki i pomidory. Nasiona tych pierwszych należy wrzucić do szklanki z wodą. Dobre nasiona osiądą na dnie. Potem wystarczy zawinąć je w ręcznik papierowy i gumkę recepturkę, a następnie Częściowo odwinięte, ale zwinięte w rulon nasiona w papierze umieścić w doniczce i podlać obficie wodą.

Jak ochronić rośliny cebulowe przed chwastami i szkodnikami?

Warto zastanowić się jak chronić rośliny przed chwastami i szkodnikami. Doskonałym sposobem jest użycie agrotkaniny na rabaty. Agrotkanina ogrodowa doskonale przepuszcza wodę i nawozy, dlatego nie trzeba obawiać się, że potrzebne składniki nie trafią do korzeni. Jednocześnie utrudnia wyrastanie chwastom wokół roślin, zatem jest prawdziwym must have dla tych, którzy chcą je znacznie ograniczyć. Przed szkodnikami chroni również sadzenie w koszyczkach. Wszelkie rośliny cebulowe i bulwowe można sadzić w koszyczkach z tworzywa. Dzięki temu żywiące się nimi nornice, czy myszy nie będą miały do nich łatwego dostępu. Takie sadzenie tulipanów czy krokusów ułatwia również wykopywanie cebul, które mają być przechowywane w suchym miejscu i odpowiedniej temperaturze po przekwitnięciu liści.

Nie masz gdzie trzymać ogrodowego sprzętu – stwórz wieszak z palet

Jeśli nie masz gdzie umieścić ogrodowego sprzętu stwórz wieszak z palet. Wystarczy, że zaopatrzysz się w palety i gwoździe albo haczyki i już będziesz mieć funkcjonalny wieszak do ogrodowego sprzętu, który ustawisz w składziku albo piwnicy.

Jest wiele ciekawych ogrodowych lifehacków. Niektóre naprawdę mogą ułatwić życie i przyspieszyć prace ogrodowe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij