Co robić, kiedy dziecko łapie chrypka i katar?

Chrypka u dzieci to najczęstszy objaw infekcji górnych dróg oddechowych. Można ją łatwo rozpoznać, kiedy słyszymy, że dziecko ma problem z mówieniem, jego głos staje się bardziej przytłumiony lub słychać w nim gulgotanie. Do tego dochodzi jeszcze pieczenie i drapanie w gardle oraz uporczywy kaszel. Chrypkę u dziecka można łatwo złagodzić, a nawet skutecznie zneutralizować. Jednym z wielu sposobów na pozbycie się niechcianych objawów u małych dzieci, jest stosowanie nebulizatorów dla dzieci. Jak wygląda sprawa nebulizatorów i jakie są inne, domowe sposoby na leczenie chrypki?

Nebulizator dla dzieci – to, co musisz wiedzieć

Nebulizatory to urządzenia, które w ostatnim czasie zdążyły już zdobyć serca wielu osób, w tym, w szczególności rodziców małych dzieci. Nebulizatory dla dzieci wyróżnia często ich specyficzny wygląd oraz specyfikacja techniczna. Takie urządzenia mogą być w najróżniejszych kształtach i kolorach, np. nebulizator panda, hipopotam, czy żaba. Producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że małe dzieci są szczególnie wymagającymi pacjentami, dlatego dokładają wszelkich starań, aby zaprojektować takie urządzenia, które będą zajmować uwagę dziecka na czas terapii inhalacyjnej.

Niektóre nebulizatory dla dzieci swoim wyglądem nie rzucają się zbytnio w oczy, mają najzwyklejszy design, ale za to nadrabiają dodatkowymi funkcjami. Najlepszym przykładem takiego zabiegu, jest nebulizator AeroGo. Wyposażony w odtwarzacz Mp3 nebulizator membranowy, jest świetnym rozwiązaniem dla dziecka. Wbudowany moduł daje możliwość wgrania własnego pliku dźwiękowego, który można potem odtwarzać w trakcie sesji nebulizacyjnej.

Przed zakupem odpowiedniego nebulizatora dla dzieci, koniecznie należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne, takie jak: wielkość cząsteczek/kropli rozpylanych przez nebulizator, wydajność sprężarki, czas trwania zabiegu, pojemność nebulizatora, łatwość czyszczenia urządzenia oraz dodatkowe elementy nebulizatora, takie jak dodatkowe maseczki, ustniki, czy opakowanie.

Co to jest nebulizacja i jakie są jej zalety?

Nebulizacja jest bardzo prostym, nieinwazyjnym zabiegiem medycznym, który można wykonywać nawet w zaciszu domowym. Polega on na podawaniu choremu leku w postaci aerozolu, który trafia do jego dróg oddechowych przez usta i działa bezpośrednio na miejsca zmienione chorobowo. Ta metoda znacznie przyspiesza działanie leku, który pod postacią mgiełki jest znacznie bardziej komfortowy i bezbolesny.

Ta metoda leczenia chorób i dolegliwości dolnych i górnych dróg oddechowych pomaga przede wszystkim nawilżyć przesuszone drogi oddechowe, a co za tym idzie rozrzedzić zalegającą w nich gęstą wydzielinę i ją wykrztusić. To również niezawodna metoda w sezonie grzewczym, kiedy to wszyscy jesteśmy narażeni na negatywne działanie smogu.

Poza nebulizatorami dla dzieci warto również profilaktycznie stosować domowe sposoby radzenia sobie z chrypką i katarem. Domowe inhalacje parą wodną i olejkami eterycznymi również świetnie rozrzedzają wydzielinę i nawilżają drogi oddechowe. W przypadku najmłodszych dzieci i niemowlaków nie zaleca się jednak domowych „parówek”, ponieważ istnieje ryzyko wystąpienia poparzeń.

Innymi sposobami na chrypkę u dziecka, są picie ciepłego mleka z miodem lub herbaty z miodem i cytryną, domowy syrop z cebuli oraz najróżniejsze płukanki.

Choroba dziecka to nie powód do tego, aby zaraz rezygnować ze wszystkich planów, co prawda skutecznie blokuje członków rodziny w domu, ale dobre i sprawdzone sposoby mogą pomóc w szybszym wyzdrowieniu malucha. Warto więc czasem sięgnąć po nebulizatory i inne domowe sposoby na radzenie sobie z przeziębieniem i grypą, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij