Bezpieczne podróżowanie, czyli Smart Kid Belt kontra fotelik samochodowy

Bezpieczne podróżowanie, czyli Smart Kid Belt kontra fotelik samochodowy

Według art. 39 ustawy Prawo o ruchu drogowym dziecko do 150 cm wzrostu bądź w wadze do 36 kg powinno jeździć przypięte w foteliku samochodowym od 9 do 36 kg lub być zabezpieczone urządzeniem podtrzymującym i tutaj można przytoczyć podstawki oraz dodatkowe pasy z klipsem, które umożliwiają właściwe ułożenie pasa bezpieczeństwa. Dziś spróbujemy porównać Smart Kid Belt oraz foteliki samochodowe.

Bezpieczeństwo dla dziecka to podstawa

Warto wiedzieć, że fotelik samochodowy od 9 do 36 kg, to tzw. fotelik z grupy mieszanej, w której mieszczą się grupy podstawowe 9-18 i 15-36 kg. Każdy fotelik samochodowy, podstawka czy dodatkowy pas zabezpieczający muszą przejść kontrolę, by otrzymać homologację i zostać dopuszczone do użytku. Zatem Smart Kid Belt taką homologację posiada. Trzeba jednak wiedzieć, że nie jest on przeznaczony dla bardzo małych dzieci, górna granica wagi wynosi tu 15 kg. Producent zapewnia, że w przypadku zapięcia dziecka nie ma efektu nurkowania w czasie kolizji czy wypadku. Jednak trzeba wziąć pod uwagę fakt, że nie ma tutaj ochrony bocznej ani zagłówka, dlatego naszym zdaniem, kiedy dziecko nie dosięga jeszcze zagłówka w fotelu samochodowym, lepszym rozwiązaniem jest fotelik samochodowy i w tym przypadku będzie na pewno bezpieczniejszy. Trzeba również zwrócić uwagę na fakt zaopatrzenia danego modelu w 5-punktowe, najbezpieczniejsze dla dziecka pasy bezpieczeństwa.

Kiedy może sprawdzić się Smart Kid Belt?

Trzeba zaznaczyć, że Smart Kid Belt pozytywnie przeszedł testy dotyczące zderzenia czołowego w instytutach badawczych PIMOT i Calspan. Z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem w sytuacji konieczności podróży innym samochodem, gdyż nie trzeba go dopasowywać do kanapy samochodowej, jak w przypadku fotelika. System po prostu wpina się w dolną i górną część pasa regulując klips, tak pas samochodowy przypadał w najbezpieczniejszym miejscu czyli pośrodku ramienia dziecka. Ma on niewielkie rozmiary, dlatego można go schować nawet do torebki, w sytuacji, gdy mamy zamiar jechać z kimś innym i dzieckiem samochodem. Sprawdzi się również w taksówce, kiedy chce się zapewnić dziecku większe bezpieczeństwo. Można go również użyć w autokarze. Będzie odpowiedni również w sytuacji, gdy nie można zamontować trzech fotelików samochodowych na tylnym siedzeniu. Wtedy najstarsze dziecko, o ile ma przynajmniej 4 lata, może jechać przypięte pasem samochodowym i Smart Kid Belt. To pewna alternatywa dla podstawki samochodowej.

Fotelik samochodowy – poznaj jego zalety oraz ewentualne wady niektórych modeli

Wybierając fotelik samochodowy nie możemy oszczędzać, co często słyszymy od ekspertów, wszak na bezpieczeństwie oszczędzać nie można. Jeśli weźmiemy pod uwagę co dzieje się z dzieckiem podczas zderzenia czołowego, a także foteliki samochodowe z ochroną boczną, to wyraźnie widać, że dobrze chronią głowę dziecka w czasie wypadku. Oczywiście niezależnie od rodzaju fotelika istotne znaczenie ma odpowiednie jego zamontowanie, gdyż wykonanie tej czynności niewłaściwie sprawi, że element, który ma zapewniać bezpieczeństwo nie będzie spełniał swojej funkcji. Trzeba wiedzieć, że w przypadku montażu fotelika zawsze trzeba dezaktywować poduszkę powietrzną w miejscu montażu, gdyż airbag może stanowić dla dziecka śmiertelne zagrożenie w takiej sytuacji. Ważne jest także odpowiednie przeprowadzenie pasów bezpieczeństwa. Najlepiej wybierać foteliki samochodowe, które wyposażone są w prowadnice, przez które można przeprowadzić pas. Dzięki temu jest on zapięty na właściwej wysokości. Oczywiście mowa tu o fotelikach przypinanych pasem samochodowym. Warto bowiem wiedzieć, że w przypadku fotelika samochodowego od 9 do 36 kg wewnętrznych pasów można używać maksymalnie do czasu, gdy dziecko osiągnie wagę 18 kg. Potem musi być zapinane pasem samochodowym.

Fotelik samochodowy czy Smart Kid Belt?

Naszym zdaniem dobrej klasy fotelik samochodowy z ochroną boczną będzie lepszym rozwiązaniem niż Smart Kid Belt. Oczywiście w to drugie urządzenie warto się zaopatrzyć, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie mamy możliwości zamontować swojego fotelika w innym samochodzie. Nie jest to urządzenie drogie, dlatego można je zakupić jako opcję dodatkową. Będzie także odpowiednim rozwiązaniem dla rodziców trójki dzieci, kiedy nie mogą zamontować fotelika na przednim siedzeniu, a jedno z dzieci ma ukończone 3 lata.

To, na który wariant się zdecydujesz zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj, że wybierając fotelik z bazą ISOFIX masz większą pewność, że poprawnie go zamontujesz.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij