Jak dbać o prawidłowy rozwój niemowląt Jakich błędów należy unikać

Jak dbać o prawidłowy rozwój niemowląt? Jakich błędów należy unikać?

Niewątpliwie dbanie o niemowlęta jest bardzo istotne nie tylko ze względu na troskę i bezwarunkową miłość, ale również z powodu wszechstronnego rozwoju, jaki w tym okresie ma miejsce. W tym czasie opanowują raczkowanie, a w końcowym okresie nawet stanie i chodzenie. Ponadto rozwijają umiejętności komunikacji i interakcji, a także poznają nowe smaki. Jednak młodzi rodzice często popełniają wiele błędów. Czego warto się wystrzegać?

Poduszce w łóżeczku mówimy: nie!

Wielu rodziców zastanawia się czy mogą stosować poduszkę w łóżeczku dziecka, wszak w ofercie sklepów nie brakuje modeli, które polecane są dla niemowląt. Trzeba jednak jasno zaznaczyć, że eksperci są zgodni, że poduszka w łóżeczku może przyczynić się do nagłej śmierci łóżeczkowej, ze względu na to, że ruchy dziecka są jeszcze nieskoordynowane. Żadne specjalnie wyprofilowane poduszki, np. klinowe nie będą wystarczająco bezpieczne. Najodpowiedniejsze jest kładzenie dziecka bezpośrednio na materacu, bez poduszki.

Ubieranie adekwatnie do pogody i warunków

Często rodzice, nawet kiedy jest ciepło ubierają dzieci, jak na mrozy. Inni popadają w drugą skrajność i nie chronią odpowiednio główki dziecka przed wiatrem. Niemowlę powinno być ubrane adekwatnie do warunków, czyli mieć założoną jedną warstwę odzieży więcej niż my. Taka jest zasada. Jeśli dziecko płacze to powodem może być również to, że jest mu zbyt ciepło, wszak inaczej nie może wyrazić swojego niezadowolenia. Ważne jest również odpowiednie ubieranie dziecka do samochodu. Kiedy już posadzi się dziecko w foteliku samochodowym, należy zdjąć mu kurteczkę, a dopiero później zapiąć 5-punktowe pasy bezpieczeństwa, aby zapewniły mu bezpieczeństwo.

Fotelik samochodowy – zawsze nowy nigdy używany

Bardzo istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego fotelika samochodowego. Nie może być dla dziecka zbyt duży, aby dawał podparcie jego główce i plecom, a jednocześnie zapewniał prawidłowe zapięcie pasa bezpieczeństwa. Dobry sklep z artykułami dla niemowląt posiada w sprzedaży doskonałej jakości foteliki z grupy 0-13 kg, które idealnie nadają się dla dzieci w wieku niemowlęcym. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli dziecko przekroczy maksymalną wagę podaną dla tej kategorii, konieczne jest zakupienie kolejnego fotelika z grupy 9-18 kg. Jeszcze niestety zdarzają się sytuacje, że rodzice, szukając oszczędności wybierają używane foteliki samochodowe. To bardzo duży błąd, gdyż nigdy nie wiadomo czy taki fotelik jest sprawny i czy był odpowiednio przechowywany, gdy nie był już eksploatowany.

Błędy żywieniowe, czyli zbyt długie karmienie płynnymi pokarmami, a także podaż zbyt dużej ilości cukru

Każdy rodzic dba, by dziecko jadło zbilansowane posiłki, a przynajmniej się stara. Jednak częstym błędem jest podawanie zbyt długo zupek i potraw w formie musów. Dziecku, które skończyło 8 lub 10 miesięcy trzeba już zacząć wprowadzać pokarmy stałe. Jego przewód pokarmowy musi się nauczyć je trawić i to najlepszy czas, by rozpocząć stopniową zmianę diety. Oczywiście tzw. słoiczki są bardzo wygodne, a dziecko otrzymuje w nich zbilansowane składniki odżywcze. Z tego względu rodzice korzystają z nich tak długo jak się da, tym bardziej, że producenci wprowadzają nawet takie dla ponad rocznych dzieci. Jednak kiedyś należy skończyć ich podawanie. Innym błędem jest podawanie dzieciom zbyt dużej ilości węglowodanów prostych. Dzieci jedzą już od małego stanowczo zbyt dużo cukru, co skutkuje nadwagą nawet u maluchów. Dbanie o niemowlęta wymaga zastąpienia cukrów prostych tymi złożonymi.

Zakup zabawek interaktywnych – nie kupuj zbyt wielu podobnych

Ostatnia kwestia dotyczy zabawek. Prawdziwe oblężenie jest zwykle przy stoiskach z tymi interaktywnymi, wszak wspomagają rozwój psychomotoryczny dziecka. Wpływają na wszystkie zmysły, które dziecko może rozwijać. Jednak kupowanie zbyt wielu podobnych mówiących misiów czy grających instrumentów nie jest potrzebne. Dziecko szybko straci nimi zainteresowanie. Lepiej urozmaicać jego zabawki. Doskonałe są np. te drewniane, klocki czy puzzle. Wprawdzie nie grają i nie świecą, ale dziecko zabawi się nimi równie dobrze.

Już od pierwszych miesięcy można dbać o rozwój dziecka. Pomagają w tym kostki sensoryczne. Świetnie sprawdzają się również huśtawki i leżaczki, które dostępne są w sklepie z artykułami dla niemowląt. W miarę rozwoju dziecka można wprowadzać kolejne elementy, wszak nawet jeśli nie mamy pojęcia co kupić, to radą służą nam producenci, którzy oznaczają swoje produkty adekwatnie do wieku, od którego dziecko może z nich korzystać.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij