Top 5 najbardziej ekologicznych rozwiązań do toalety publicznej

Top 5 najbardziej ekologicznych rozwiązań do toalety publicznej

Toaleta publiczna powinna wyróżniać się rozwiązaniami, które sprawiają, że zużycie wody jest mniejsze, a jednocześnie czystość jest zachowana. Powinny posiadać zamontowane urządzenia ułatwiające użytkowanie środków czystości, nie tylko mycie, ale również suszenie rąk. Zatem nieodzowne będą suszarki do rąk o niedużej mocy, które jednak potrafią wysuszyć ręce niezwykle szybko. Jakie inne rozwiązania ekologiczne się sprawdzą? Poznaj nasze top 5.

Top 1: spłuczki ograniczające zużycie wody

Na samym początku trzeba zająć się toaletą, gdyż to korzystanie z niej powoduje zużycie największej ilości wody. Dość powiedzieć, że jedno spłukanie to czasem 9 a nawet 10 litrów wody spływającej do kanalizacji. Zatem trzeba spróbować ograniczyć to zużycie bez wpływu na komfort korzystania. Sprawdzają się tu spłuczki dwustopniowe z podziałem 3/6 litrów lub w przypadku kompaktów 2/4 litry. Dzięki temu wybranie każdej z części systemu spłukującego ogranicza zużycie wody od 30 do nawet ponad 60%. Każdy przyzna, że to sporo. Można tutaj postawić na jeszcze bardziej inteligentne systemy, które uruchamiają spłukiwanie na czujnik ruchu, które czyszczą bidety czy pisuary przez określony, ustawiony czas. Pewnym novum, który dopiero jest w planach szerszej produkcji jest misko-pralka. Tutaj oszczędność ma polegać na wykorzystaniu brudnej wody z prania do spłukiwania w toalecie. Pralka jest tu wisząca montowana powyżej miski toaletowej. Oczywiście to melodia przyszłości, jednak takie rozwiązanie z pewnością byłoby przydatne w przyzakładowych toaletach publicznych.

Top 2: suszarki do rąk działające w trybie eko

suszarki do rąk w trybie eko

Kolejnym sposobem na urządzenie ekologicznej toalety publicznej jest wybranie suszarki do rąk zamiast ręczników papierowych. Obydwa rozwiązania generują przy produkcji dwutlenek węgla, a suszarka również przy użytkowaniu. Niemniej jednak nie generuje śmieci, a po uszkodzeniu może być recyklingowana, w przeciwieństwie do zmoczonego papieru. Suszarka do rąk może pracować w trybie eko, dzięki temu suszenie rąk trwa nawet 8 sekund, w przeciwieństwie do tradycyjnych modeli, gdzie dochodzi czasem do 30 sekund. Warto wybierać również niezawodne suszarki do rąk, które wyposażone są w możliwość wyłączenia grzałki. Tak jest w przypadku droższych modeli, także tych kieszeniowych. Używanie zimnego nawiewu powoduje mniejsze zużycie prądu, a tym samym obniża również emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Warto zauważyć, że poza ekologicznym działaniem takie suszarki do rąk mogą być wyposażone w filtr HEPA pochłaniający 99% drobnoustrojów, wirusów i grzybów.

Top 3: baterie łazienkowe z ogranicznikiem zużycia wody, czyli napowietrzaczem

Ekologiczna toaleta publiczna to przede wszystkim taka w której zużycie wody jest jak najmniejsze. Dlatego, aby nie ograniczać możliwości zachowania najwyższego stopnia higieny, konieczne jest zastosowanie technologii, które pomagają oszczędzać wodę. Tutaj sprawdzają się zawory kulowe w bateriach łazienkowych. Powodują one, że cząsteczki wody mieszają się z cząsteczkami powietrza, co sprawia, że strumień staje się pozornie większy, gdyż jest napowietrzony, a tak naprawdę wody zużywa się mniej. Dodatkową oszczędnością jest zastosowanie baterii na wcisk, które zamykają zawór po określonym czasie bądź też takich działających na fotokomórkę, gdzie czas płynięcia wody można z dużą dokładnością ustalić, np. na 15 sekund, czyli tyle ile powinno trwać mycie rąk po skorzystaniu z toalety.

Top 4: miski toaletowe bez kołnierza

toaleta eko

W naszym topie rozwiązań ekologicznych nie mogło zabraknąć również misek bez kołnierza. Jak wiadomo czyszczenie toalet publicznych nie należy do łatwych zadań. Zastosowanie misek bez kołnierza ułatwia zadanie. Dzięki temu nie trzeba używać tak dużej ilości detergentów, trafiających do kanalizacji, a dodatkowo czas czyszczenia jest krótszy i nie trzeba wielokrotnie spłukiwać toalety, by uzyskać czystość we wnętrzu miski toaletowej.

Top 5: dozowniki mydła w pianie i podajniki papieru

Ostatnią kwestią, na jaką chcemy zwrócić uwagę są urządzenia znajdujące się w strefie umywalkowej. Zastosowanie dozowników mydła w pianie pozwala na skrócenie czasu mycia rąk, a to dlatego, że składniki antybakteryjne są w nim bardziej skoncentrowane. Nie potrzeba również dużej ilości wody do spłukania piany. Oczywiście oszczędność środka higienicznego, który wystarczyć może na dłużej to również ekologia. Dlatego obok dozowników mydła w pianie, jeśli nie stosuje się suszarki do rąk warto wybrać podajniki na papier w listkach. Takie rozwiązanie ogranicza marnotrawstwo papieru i sprawia, że korzystanie ze strefy umywalkowej jest bardziej ekologiczne i ekonomiczne zarazem.

Przedstawiona lista to prawdziwe niezbędniki w toalecie publicznej, gdzie dba się o oszczędność i ekologię. Warto korzystać ze sprawdzonych rozwiązań.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij